Jste těhotná nebo se s partnerem pokoušíte o miminko? Vyhněte se v tomto období alkoholu – předejdete tak mnoha zdravotním komplikacím, s kterými se jen v České republice ročně narodí až 3 000 dětí. 

Jak málo je moc?

Zatímco o škodlivosti pravidelného a nadměrného pití alkoholu v průběhu těhotenství nelze pochybovat, o množství alkoholu, které by bylo pro vyvíjející se plod bezpečné, se neustále vedou spory. Zatímco některé studie ukazují, že malé množství alkoholu plod nejen neohrožuje, ale dokonce může mít i pozitivní účinky na jeho vývoj a zdraví, podle jiných studií je i umírněná konzumace alkoholu příčinou potratu nebo nízké porodní váhy novorozence. Jedno je ale jisté – pokud se alkoholu během svého těhotenství zcela vyhnete, ochráníte své dítě před celou řadou zdravotních komplikací. 

alkohol v těhotenství

Zdroj: canva.com

Odbourávání alkoholu

Zatímco vaše tělo si s alkoholem umí relativně dobře poradit, vyvíjející se plod takové štěstí nemá. Alkohol se do jeho krevního oběhu dostává skrze placentu, ale na rozdíl od vás v něm setrvává podstatně delší dobu. Plod totiž až do 8.týdne vývoje postrádá jaterní enzymy, které jsou zapotřebí k odbourávání a vylučování alkoholu. Právě to dělá z prvního trimestru nejrizikovější období těhotenství. I po jeho ukončení se ale játra a další důležité orgány (například ledviny) dále vyvíjí a s alkoholem si nedokáží účinně poradit. 

Potrat, předčasný porod nebo FAS

Jestliže se v těhotenství nevzdáte pití alkoholu, byť například z toho důvodu, že o svém početí dosud nevíte, zvyšuje se u vás riziko potratu nebo předčasného porodu. Kromě toho ale pravidelné nebo nadměrné užívání alkoholu vede u dítěte k rozvinutí řady zdravotních potíží, které se souhrnně označují jako Fetální alkoholový syndrom (FAS). 

Fetální alkoholový syndrom 

Ročně se s FAS jenom v České republice narodí až 3 000 dětí. Jedná se o děti matek, které v průběhu těhotenství buď užívaly alkohol dlouhodobě, nebo jednorázově, ale v nadměrném množství. Onemocnění FAS se u každého dítěte může projevovat různě. K nejčastějším projevům syndromu patří:

  • nízká porodní váha
  • zpomalení růstu, které často přetrvává i v dospělosti
  • deformace v oblasti obličeje
  • mikrocefalie (nedostatečný vývoje mozku projevující se nepřiměřeně malou hlavičkou dítěte)
  • omezený pohyb kloubů
  • poškození nervové soustavy
  • různý stupeň mentální retardace
  • vrozené vývojové vady srdce a ledvin
  • poruchy spánku, chování a učení

Kdy je načase skončit s alkoholem?

Nejvhodnější doba, kdy začít s abstinencí, nastává ještě před samotným početím. Nadměrný příjem alkoholu má významný vliv na menstruační cyklus a tím pádem přímo ovlivňuje plodnost ženy. Včasným ukončením konzumace alkoholu navíc předejdete tomu, že byste ho užívala i v momentě, kdy jste již těhotná, ale dosud o tom nevíte. 

alkohol v těhotenství ohrožuje dítě

Zdroj: canva.com

Neplánované početí

Ze stejného důvodu byste se alkoholu měla vyvarovat i v případě, že jste sexuálně aktivní a neužíváte antikoncepci. Pokud by došlo k neplánovanému početí, můžete pokračující konzumací alkoholu vážně ohrozit vývoj dosud nenarozeného dítěte. Právě první týdny jsou pro vývoj plodu nesmírně důležité – zakládají se první orgány, vyvíjí se mozek a nervová soustava.

Zjistěte své těhotenství včas

V dnešní době se o svém těhotenství můžete dozvědět dokonce ještě před začátkem očekávané menstruace. Ty nejcitlivější těhotenské testy jsou k dostání ve formě papírového proužku nebo v pouzdrovém provedení. Oba typy testů je možné provést kdykoliv během dne a s jistotou tak zjistit, zda jste těhotná. 

Objednejte si těhotenský test ještě dnes – domů vám dorazí v diskrétním balení.  

 

Zdroje:

https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/j.1471-0528.2006.01163.x

https://www.alkoholpodkontrolou.cz/co-dela-alkohol-zenam/alkohol-v-tehotenstvi/

https://www.modrykonik.cz/jsem-tehotna/alkohol-v-tehotenstvi/

https://cuni.cz/UK-10685.html

https://www.cdc.gov/ncbddd/fasd/alcohol-use.html