https://www.tehotenskytest-ivd.cz/katalog/47-ovulacni-test-lh-prouzek-10-ks.htmlPokoušíte se otěhotnět nebo se nechtěnému početí naopak chcete vyhnout? V obou případech se vyplatí vědět, kdy u vás dochází k ovulaci. K oplození vajíčka totiž každý měsíc může dojít jen během velmi krátkého období. Poradíme vám, jak spolehlivě poznat ovulaci, co ji ovlivňuje a v jakých případech o ni můžete přijít. 

Co je ovulace

Věděla jste, že za ovulaci označujeme pouze jeden den v rámci menstruačního cyklu? Během něj dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku, které začne sestupovat vejcovodem do dělohy. Pokud se na své cestě setká se spermii, dojde k oplodnění a následnému uhnízdění oplozeného vajíčka. 

Ovulace a plodné dny

Ovulace trvá pouhý jeden den, plodných dnů je ale o něco více. Jak je to možné? Důvod je prostý – spermie v poševním prostředí vydrží “čekat” na vajíčko 3–5 dní a samotné vajíčko je k oplození připravené celých 24 hodin. Za plodné dny proto zpravidla považujeme 3 dny před ovulací, den ovulace a den po ní. 

Kdy nastává ovulace? 

Možná už jste na internetu narazili na takzvané ovulační kalkulačky, které slouží pro výpočet ovulace. Spoléhat na ně bychom vám ale nedoporučovali. Určit termín ovulace totiž není vždy tak jednoduché. Uvádí se, že v případě menstruačního cyklu, který trvá 28 dní, nastane ovulace přesně v polovině, tedy 14. den. 

Každá žena je ale jiná – délka menstruačního cyklu se běžně pohybuje od 25–40 dnů a měsíc od měsíce se může mírně lišit. Jak tedy zjistit, kdy máte ovulaci? 

Jak poznat ovulaci

Způsobů, jak zjistit ovulaci, je vícero – od ultrazvukového vyšetření přes ovulační test až po pozorování svého vlastního těla. 

Ultrazvuk

Nejspolehlivějším způsobem, jak určit přesný termín ovulace, je sledování folikulu – útvaru tvořeného budoucím vajíčkem a vrstvou podpůrných buněk. K pozorování procesu dozrávání folikulu je ale zapotřebí ultrazvuk. O blížící se (nebo již proběhlé) ovulaci vás tak spraví jedině váš lékař. 

Ovulační test

V domácích podmínkách se o probíhající ovulaci dozvíte jednoduše pomocí ovulačního testu. Funguje na podobném principu jako těhotenský test, na rozdíl od něj ale v moči rozeznává odlišný hormon, a to hormon luteinizační (LH), jehož koncentrace těsně před ovulací strmě vzrůstá. 

 • Kdy si udělat ovulační test? Ovulační test provádějte před předpokládaným datem ovulace až 6 dní za sebou. Testování trvá asi 5 minut a narozdíl od těhotenských testů můžete testovat kdykoliv během dne.
 • Jak vypadá negativní ovulační test? Ukáže se na něm pouze jedna čárka. 
 • Jak vypadá pozitivní ovulační test? Objeví se na něm dvě čárky, z nichž jedna může být výraznější. V případě, že vám vyšel pozitivní ovulační test, znamená to, že v příštích 12–72 hodinách budete ovulovat a máte tak nejvyšší šanci na otěhotnění. 

Kvalitní komfortní ovulační močový test ve formě midstream lze vložit přímo do proudu moči. Spolehlivě určí předpokládaný den ovulace – díky optimální citlivosti 25 mIU/ml reaguje postupnou změnou intenzity zbarvení na zvýšení hladiny LH hormonu v moči, ke kterému dochází před ovulací.

ovulační test proužek ovulační a těhotenské testy ovulační test midstream

Bazální teplota při ovulaci

Zjistit, který den u vás došlo k ovulaci, lze také sledováním bazální teploty. Nejedná se o klasické měření teploměrem v podpaží, ale o zaznamenávání ústní či poševní teploty, a to bezprostředně po probuzení. 

A co konkrétně vám teplota napoví? Pokud si teplotu budete měřit a zaznamenávat pravidelně, zjistíte, že zhruba v polovině vašeho menstruačního cyklu dochází k jejímu zvýšení. U většiny žen teplota stoupne ze dne na den, u ostatních se zvyšuje stupňovitě v průběhu dvou až tří dnů a zůstává zvýšená až do prvního dne menstruace. 

Zvýšení teploty o 0,2 °C a více značí, že ovulace už proběhla – a to v den nejnižší naměřené teploty.

měření bazální teploty ovulace

Zdroj: canva.com

Tělesné projevy ovulace 

V období ovulace dochází ke změně hladiny ženských pohlavních hormonů, které mají na svědomí mimo jiné i již zmíněný vzestup bazální teploty. Kromě toho jsou příčinou celé řady dalších tělesných projevů, z nichž některé jste na sobě určitě už někdy zpozorovala. Které to jsou? 

 • K nejběžnějším projevům ovulace patří zvýšené množství cervikálního hlenu, který svou konzistencí připomíná vaječný bílek. Jeho hlavní úlohou je vytvořit ideální prostředí pro spermie a umožnit jim počkat na sestoupení vajíčka z vejcovodu do dělohy. 
 • Významnými změnami prochází děložní čípek, který je během ovulace na omak měkký, krátký a otevřený, takže umožňuje volný průchod spermií do dělohy. 
 • Během svých plodných dnů můžete zaznamenat ovulační krvácení. Jedná se zcela přirozený důsledek uvolnění vajíčka z folikulu, při kterém dojde k úniku tekutiny do dutiny břišní. Krvácení nebo špinění při ovulaci trvá zhruba 1–4 dny, pouze v případě, že by neustávalo nebo se podobalo menstruačnímu krvácení, je načase informovat o tom svého lékaře.
 • Některé ženy trápí bolestivá ovulace. Projevuje se různě intenzivní bolestí zejména v podbřišku, což je způsobeno uvolněním vajíčka z vaječníku. Bolest ale může vystřelovat také do beder, a pokud je obzvlášť silná, může způsobit i nevolnost.

bolestivá ovulace

Zdroj: canva.com

Mezi méně časté příznaky ovulace patří:

 • bolest prsou,
 • zlepšení, nebo naopak zhoršení pleti,
 • nižší, nebo naopak zvýšená chuť na sex,
 • citlivější čich
 • nevolnost,
 • bolest hlavy.

Anovulační cyklus

Jestliže nedojde k uvolnění vajíčka z vaječníku, mluvíme o anovulačním cyklu. Typický je především pro ženy po menopauze, nevyhýbá se ale ani dívkám v plodném věku. Ty na problém obvykle přijdou až v momentě, kdy se jim nedaří otěhotnět. Anovulace totiž nijak nenarušuje pravidelné menstruační krvácení. 

Jak lze anovulační cyklus spolehlivě poznat? První variantou je ultrazvukové vyšetření, druhou možnost představuje laboratorní rozbor krve, který odhalí hormonální změny.

A jaké jsou nejčastější příčiny anovulace? Obvykle se jedná o:

 • Syndrom polycystických vaječníků
 • Poruchu štítné žlázy
 • Hormonální dysbalanci
 • Příliš nízkou nebo příliš vysokou tělesnou hmotnost
 • Extrémní fyzickou zátěž
 • Nízký či vysoký věk ženy
 • Stres

Opakem je vícečetná ovulace, během které dochází k uvolnění více vajíček najednou, často dvou. Pokud dojde k jejich oplodnění, můžete se začít těšit na dvojčátka. 

Ovulace a otěhotnění

Toužíte po miminku? Pokud znáte své plodné dny, přesně víte, v které dny se vyplatí o miminko snažit. Jak vypočítat své plodné dny jsme vám radili také v minulém článku.  

Kdy si udělat těhotenský test po ovulaci? Obecně se doporučuje počkat s testováním až do předpokládaného příchodu menstruace. Jestliže se nedostaví, je pravděpodobné, že těhotenský test vám ukáže vysněné dvě čárky. 

V případě, že na sobě pozorujete těhotenské příznaky o něco dříve, vyzkoušejte těhotenské testy s vysokou citlivostí, které by těhotenství měly odhalit už týden po početí. 

ovulace a otěhotnění

Zdroj: canva.com

Co dalšího by vás v souvislosti s ovulací mohlo zajímat:

 • Ovulace a antikoncepce – k čemu dochází, když berete pilulky proti početí? Pokud užíváte kombinované antikoncepční pilulky, k ovulaci u vás vůbec nedochází. Jakmile se z vaječníků neuvolní vajíčku, spermie logicky nemají co oplodnit a jedná se tak o spolehlivou metodu ochrany před nechtěným početím.  
 • Jak je to s ovulací po vysazení antikoncepce? Uvádí se, že až u 70 % žen dochází po vysazení antikoncepčních pilulek k takzvaným “bouřlivé ovulaci”. Prvních pár měsíců vaše tělo doslova zaplaví ženské pohlavní hormony a šance na otěhotnění budou skutečně vysoké. 
 • Cysta a ovulace – jak spolu souvisí? V případě, že folikul ve vaječníku nepraskne a neuvolní vajíčko, jeho objem se začne zvětšovat a objeví se folikulární cysta. Ta je nejčastějším typem cyst na vaječnících, se kterými se setkáte. Dorůstá až do 6 cm a je plná čiré tekutiny. Nicméně většinou sama zmizí během několika měsíců. 
 • Může dojít k otěhotnění mimo ovulaci? K oplození vajíčka (a tedy k otěhotnění) může dojít skutečně jen v období ovulace, kdy dochází k uvolnění vajíčka z vaječníku. Pokud máte pocit, že jste otěhotněla mimo ovulaci, s největší pravděpodobností k ní došlo buď dříve, nebo později, než je obvyklé.  
 • Probíhá ovulace v těhotenství? V naprosté většině případů se u těhotných žen zcela zastaví jejich menstruační cyklus – to znamená, že ani ovulace u nich neprobíhá. 
 • Jak je to s ovulací, když kojíte? Dříve se věřilo, že kojení miminka funguje stejně spolehlivě jako antikoncepční pilulky. Pokud jste tomu také věřila, pak vás právě vyvedeme z omylu. Pravdou je, že pokud žena kojí v intervalech kratších než 4 hodiny, do těla se jí vylučují hormony, které brání uvolnění vajíčka z folikulu. Jen co ale začnete kojit v delších intervalech, hormony vás už od případného otěhotnění nezachrání. I přes absenci menstruaci nelze s jistotou vědět, zda se vaše tělo právě nepřipravuje menstruační cyklus co nevidět znovu nastartovat.   

Snažíte si i vy s partnerem otěhotnět? Objednejte si domů sadu ovulačních a těhotenských testů, které vám dorazí v diskrétním balení.