Těhotenský test představuje nejjednodušší způsob, jak zjistit, zda jste těhotná. Nejcitlivější testy na trhu dokáží radostnou novinu odhalit dokonce už 7.den od početí. Jsou ale dostatečně spolehlivé? Jak vybrat ten nejspolehlivější těhotenský test na trhu?

Jak funguje těhotenský test?

Domácí těhotenský test funguje na jednoduchém principu – reaguje na přítomnost těhotenského hormonu hCG v moči. Ten se 5.–8. den od početí objevuje v krvi, odkud se přes filtraci v ledvinách dostává do moči. Jestliže jste těhotná a test zaznamená zvýšenou hladinu hCG, objeví se na těhotenském testu dvě čárky. 

Otěhotnění vám výrazně usnadní, budete-li znát své plodné dny. Zjistěte, jak vypočítat své plodné dny.

Jak vybrat nejlepší těhotenský test na trhu?

Při výběru těhotenského testu by vás měly zajímat dvě jeho hlavní vlastnosti – spolehlivost a citlivost. 

Spolehlivost těhotenského testu

Spolehlivost běžných těhotenských testů určených k domácímu použití se pohybuje okolo 90–99 %. Jejich spolehlivost ale výrazně ovlivňuje to, jak test skladujete, zda ho používáte správně a také, jak brzy po početí test provádíte. 

 • Před provedením testu nenechávejte těhotenský test ve vlhkém prostředí a nevystavujte ho přímému slunci. 

 • Test provádějte přesně podle návodu, který je součástí balení. Těhotenské testy se mohou lišit v postupu, době namočení testu do moči nebo době odečítání výsledku.

 • Testujte ráno, kdy je hladina hCG nejvyšší.

 • Spolehlivý výsledek získáte po 2 týdnech od ovulace (početí). Čím dříve si test uděláte, tím vyšší riziko falešně negativního výsledku hrozí a spolehlivost testu klesá. Vždy se proto doporučuje počkat až do vynechané menstruace. 

 • Na těhotenském testu se neobjevila čárka v kontrolní oblasti? V tom případě je test neplatný – buď jste narazila na vadný kus, nebo jste udělala chybu během testování. 

Citlivost těhotenských testů

Jedním z hlavních kritérií při výběru těhotenského testu je jeho citlivost. V praxi to znamená, že citlivější těhotenský test odhalí vaše těhotenství dříve, jelikož dokáže zaznamenat nižší hladinu hCG v moči. Nejcitlivější testy na trhu se mohou pyšnit citlivostí 10 mIU/ml a těhotenství tak většinou odhalí už týden po oplodnění vajíčka – tedy již několik dní před termínem menstruace. 

U takto citlivých testů se ale vždy doporučuje testování po několika dnech opakovat, a to jak v případě pozitivního, tak negativního výsledku. 

Typy těhotenských testů

Po jakém typu těhotenského testu sáhnout? Zpravidla se setkáte se třemi druhy – proužkovým, kazetovým a pak s takzvanou “midstream” variantou. Další možností je těhotenský test z krve, který vám může provést váš lékař.

Proužkový těhotenský test

Proužkový těhotenský test patří ke klasice, která vás nebude stát příliš peněz. K testování potřebujete kromě samotného testu také nádobku nebo skleničku na moč, do které proužek minimálně na 10 sekund ponoříte po vyznačenou rysku. Po vytažení ho položíte na rovnou plochu a po několika minutách můžete test vyhodnotit.

proužkový těhotenský test

Zdroj: Canva.com

Test do proudu moči (midstream)

Nejkomfortnější a zároveň nejhygieničtější variantu představuje těhotenský test do proudu moči. Sundáte víčko a odhalený proužek testu jednoduše vložíte přímo do proudu moči, přibližně na 5–10 sekund. Následně test vyndáte, zakryjete víčkem, položíte na rovnou plochu a počkáte několik minut na výsledek.  

jak vybrat těhotenský test

Zdroj: canva.com

Kazetový těhotenský test

Kazetový těhotenský test patří k nejméně používané variantě, a to zřejmě proto, že testování je trochu náročnější. Potřebovat budete nádobku na moč, kterou poté přiloženým kapátkem odeberete a nanesete z ní kapku do vyznačeného okénka v testu. 

kazetový těhotenský test

Zdroj: canva.com

Těhotenský test z krve

Zda jste těhotná, můžete zjistit také z krve. Také v ní se nachází hormon hCG, a to dokonce ve vyšší koncentraci než v moči. Proto testy z krve dokáží těhotenství odhalit o 2–3 dny dříve než klasické testy z moči.

nejspolehlivější těhotenský test

Zdroj: canva.com

Těhotenský test z krve si můžete provést sama, je totiž běžně k zakoupení v lékárnách. Krev se odebírá z prstu na ruce, do kterého se musíte píchnout přiloženou lancetou a vytlačit pár kapek krve do testovacího políčka. Výsledek budete vědět do 10 minut.

Další možností je navštívit lékaře, který vám krevní test hCG provede za poplatek zhruba 200 Kč. 

Kdy si udělat těhotenský test?

Nejvhodnější čas, kdy si udělat těhotenský test, nastává po vynechání menstruace. V této době (zpravidla 14 dní po oplodnění) už se ve vašem těle nachází dostatečné množství hormonu hCG, které test dokáže odhalit. Doporučujeme přečíst si článek Kdy si udělat těhotenský test.

Těhotenský test před menstruací

Jestliže na sobě pozorujete těhotenské příznaky, nic vám nebrání v tom, vyzkoušet zvlášť citlivé těhotenské testy, které by měly být schopné těhotenství odhalit již týden od početí. Mějte ale na paměti, že hrozí vyšší riziko negativně falešného výsledku. Proto v případě, že vám test vyjde negativně, nemusí to znamenat úplný konec vašich nadějí. Možná byla hladina hormonu hCG příliš nízká – test se proto vyplatí zopakovat znovu za několik dní. 

Jak se dělá těhotenský test?

Přesné instrukce, kterých je třeba se při provádění testu držet, vždy najdete v příbalovém letáku, který je součástí balení. Navíc se postup vždy liší podle toho, jaký typ testu jste zvolila. Zjistěte si také, zda k vámi vybranému testu potřebujete ranní moč, ve které je koncentrace hCG nejvyšší, nebo ho můžete provést kdykoliv během dne.

jak vybrat těhotenský test

Zdroj: canva.com

Proužkový těhotenský test:

 • vertikálně ho ponořte do nádobky s močí, a to až po vyznačenou rysku

 • po 10 sekundách proužek vytáhněte

 • umístěte ho na rovnou plochu

 • po 3–5 minutách se ukáže výsledek testu

Test do proudu moči

 • sundejte víčko a odkryjte testovací proužek

 • proužek vložte na 5–10 sekund přímo do proudu moči

 • zavřete test víčkem a umístěte ho na rovnou plochu

 • po 3–5 minutách se ukáže výsledek testu

Kazetový těhotenský test

 • přiloženým kapátkem odeberte moč z nádobky

 • kapku moči naneste do testovacího okénka

 • po 3–5 minutách se ukáže výsledek testu

V případě proužkového a kazetového testu, nechte moč nejprve pár sekund odtéct a až poté ji odeberte do nádobky. Vždy se snažte dodržovat hygienické zásady – usnadní vám to například latexové rukavice. 

Výsledek těhotenského testu 

Každý testovací proužek má dvě zóny – jednu kontrolní a druhou testovací. Jak z něj vyčíst, zda jste těhotná?

 • Pozitivní těhotenský test – v kontrolní i testovací zóně se objevila čárka

 • Negativní těhotenský test – čárka se objevila pouze v kontrolní oblasti

 • Neplatný test – neobjevila se kontrolní čárka 

V některých případech se může stát, že výsledek testu neodpovídá skutečnosti a test proto hodnotíme buď jako falešně pozitivní, nebo falešně negativní. Co to znamená?

 • Falešně pozitivní těhotenský test – příčinou bývá nejčastěji potrat nebo zamlklé těhotenství, dále kyretáž nebo také interrupce, po které v těle ještě několik dní přetrvávají zbytky hormonu hCG. Falešně pozitivní výsledek mohou zapříčinit i některá nádorová onemocnění nebo užívání léku obsahujících těhotenský hormon.

 • Falešně negativní těhotenský test – test neprokáže přítomnost těhotenského hormonu, ačkoliv ve skutečnosti jste těhotná. Příčinou je příliš brzké provedení testu, který nebyl schopen detekovat nízké hladiny hormonu hCG. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než test opakovat o pár dní později nebo navštívit lékaře, který provede mnohem citlivější test z krve.

Slabá čárka na těhotenském testu

Objevila se na vašem těhotenském testu pouze slabá testovací čárka? Takzvaný duch na těhotenském testu může mít vícero důvod:

 • Testujete příliš brzy. Vyčkejte do vynechání menstruace a test zopakujte.

 • Výsledek testu odečítáte po uplynutí doporučené doby. Jestliže test vyhodnocujete po delší době, než vám doporučuje návod, může se na testu objevit slabá testovací čárka, která ale nemusí značit těhotenství.

 • Duch na těhotenském testu může být znakem falešně pozitivního testu. 

 • Možná jste použila méně kvalitní test. 

Co může ovlivnit těhotenský test?

Aby to nebylo tak jednoduché, existuje hned několik věcí, na které je třeba brát ohled, když si děláte těhotenský test. Jeho spolehlivost může ovlivnit nesprávné uskladnění nebo provedení. Jestliže se nakonec na testu objeví dvě čárky, přičemž ve skutečnosti těhotná nejste, příčin falešně pozitivního výsledku může být hned několik:

 • Těhotenství nepokračuje. Občas se může stát, že dojde k oplození vajíčka a jeho uhnízdění v děloze, vývoj zárodku ale dále nepokračuje a během menstruace se z těla vyloučí. Většina žen ani nepozná, že těhotná byla. Pokud si ale těhotenský test uděláte ještě před menstruací, může být vaše radost z těhotenství předčasná. 

 • Užívání léků. Jestliže užíváte například léky na léčbu neplodnosti, které obsahují hCG, může se stát, že se na vašem těhotenském testu objeví dvě čárky, ačkoliv ve skutečnosti těhotná nejste. To samé mohou způsobit také léky na bolest, antibiotika nebo hormonální antikoncepce. 

 • Cysty na vaječnících mohou být také jednou z příčin falešně pozitivního výsledku testu. Pokud máte podezření, že je to i váš případ, obraťte se na svého gynekologa.

 • Potrat, interrupce nebo porod. Po jakékoliv z těchto událostí v ženském těle ještě určitou dobu přetrvávají vyšší hladiny hCG a trvá dny až týdny, než zcela vymizí. 

 • Ovulace. V ojedinělých případech může být příčinou pozitivního těhotenského testu probíhající ovulace. Zkuste si pro jistotu udělat ovulační test a případně těhotenský test po dvou týdnech zopakovat

Kde koupit těhotenský test?

Těhotenské testy běžně koupíte v lékárně a v drogerii. Nejpohodlnějším řešením je objednat si sadu těhotenských testů online a nechat si je doručit v diskrétním balení až k vám domů.