Proč znát svůj menstruační cyklus? Pokud víte, kdy máte plodné dny, můžete si naplánovat početí miminka nebo se před nechtěným těhotenstvím naopak účinně chránit. Pojďme si ukázat, jak vypočítat plodné dny. 

Ovulace a plodné dny 

S plodnými dny úzce souvisí termín ovulace – pozor na to, že se ale nejedná o totéž. Zatímco ovulace trvá pouhý jeden den v měsíci, za plodné dny označujeme většinou pětidenní období kolem ovulace.

Jak je to možné? Přestože k oplodnění vajíčka může dojít pouze během ovulace, spermie dokáží přežít v ženském těle až 3 dny a zralé vajíčko je schopné oplození po dobu až 24 hodin. Za plodné dny proto považujeme tři dny před ovulaci, samotný den ovulace a den po ovulaci. Pokud se tedy snažíte otěhotnět nebo se naopak početí vyhnout, měli byste si pohlavní styk načasovat v závislosti na těchto dnech.

Jak vypočítat plodné dny?

Kdy máte plodné dny, můžete zjistit hned několika způsoby. Tím nejjednodušším je sáhnout po kalendáři, přesnější výsledky vám ale poskytne měření tělesné teploty nebo takzvaná symptotermální metoda.

Plodné dny – výpočet podle kalendáře

K určení plodných dnů vám v mnoha případech postačí kalendář. Do něj si zaznamenáte první den menstruace, který zároveň označuje začátek vašeho menstruačního cyklu. Ten trvá přibližně 28 dní, přičemž k ovulaci dochází zpravidla 15.den cyklu. 

Jedná se ale o ideální situaci – mnoho žen má menstruační cyklus kratší nebo naopak delší. Udávané rozmezí se pohybuje dokonce od 21–40 dnů. Další problém představuje nepravidelný cyklus, kdy se jeho délka každý měsíc mírně mění. V takovém případě je určení plodných dnů podle kalendáře mnohem složitější.

Rychlý výpočet plodných dnů získáte také při použití online ovulační kalkulačky. Jediné, co musíte udělat, je zadat první den poslední menstruace a délku menstruačního cyklu. Ovulační kalkulačka za vás následně spočítá, kdy máte plodné dny.

jak vypočítat plodné dny

Zdroj: canva.com

Plodné dny – výpočet podle tělesné teploty

Zjistit, kdy u vás dochází k ovulaci, můžete také na základě vaší tělesné teploty, která se po ovulaci zvyšuje až o 0,5 °C a zůstává zvýšená až do konce menstruačního cyklu. Podmínkou je ale každodenní měření teploty, a to ideálně hned po probuzení. Je také nutné si uvědomit, že zvýšená teplota signalizuje konec plodných dnů a ne jejich začátek. 

Symptotermální metoda

Sofistikovanějším způsobem, jak určit své plodné dny, je takzvaná symptotermální metoda, která je vhodná i pro ženy s nepravidelným cyklem. Tato metoda kombinuje hned tři spolehlivé ukazatele plodných dnů – tělesnou teplotu, konzistenci a pozici děložního čípku a poševní hlen, respektive jeho množství, konzistenci a barvu. 

 • Tělesná teplota – zvýšená teplota (zhruba o 0,5 °C ) značí konec plodných dnů.

 • Děložní čípek – na omak je měkčí a kratší než po zbytek menstruačního cyklu.

 • Poševní hlen – jeho produkce v období ovulace výrazně narůstá a svou konzistencí připomíná syrový vaječný bílek. 

symptotermální metoda

Zdroj: canva.com

Tímto způsobem lze s vysokou jistotou určit, které dny v měsíci jsou plodné. Symptotermální metoda se proto doporučuje všem ženám, které chtějí otěhotnět. Využít se dá také jako přirozená antikoncepce – podmínkou je ale buď naprosté zdržení se sexu během plodných dnů, nebo použití spolehlivé ochrany před početím. 

Ovulační testy 

Chcete zjistit, zda máte plodné dny právě nyní? V tom případě sáhněte po ovulačním testu. Ten zaznamenává přítomnost takzvaného luteinizačního hormonu (LH) v moči, jehož koncentrace strmě narůstá zpravidla 1–2 dny před ovulací.  

Ovulační test si zvládnete udělat sama doma – testování trvá pouhých 5 minut a dokonce není třeba čekat na ranní moč, test můžete provést kdykoliv během dne. Jak test vyhodnotit?

ovulační test

Zdroj: canva.com

Stejně jako u těhotenského testu naleznete i u testu ovulačního dva proužky – testovací a kontrolní, který by se měl objevit vždy.

 • Pozitivní výsledek značí, že zrovna máte plodné dny. Na testu to poznáte tak, že se objeví barevný (růžový nebo fialový) testovací i kontrolní proužek.

 • Negativní výsledek značí, že ještě nedošlo ke zvýšení hormonu LH a plodné dny u vás ještě nezačaly. Na testu se negativní výsledek projeví tak, že se buď objeví pouze kontrolní proužek, nebo je testovací proužek výrazně světlejší.

 • Test je neplatný v případě, že se neobjeví proužek v kontrolní oblasti. 

Jak poznat plodné dny?

Své plodné dny můžete poznat i bez složitých výpočtů a ovulačních testů. Stačí, když budete více naslouchat svému tělu a všímat si určitých příznaků, které období ovulace doprovází. Většina žen pociťuje nepříjemný tlak v prsou nebo podbřišku, trpí bolestí beder, malátností nebo závratěmi. Některé ženy trápí bolestivá ovulace, kterou doprovází bolesti podobné těm menstruačním. Poměrně běžné je také špinění nebo slabé krvácení, které se označuje jako ovulační. 

Mezi typické projevy ovulace patří také dva již zmíněné – pocit vlhka způsobený vyšší produkcí poševního hlenu a měkký, krátký a otevřený děložní čípek. 

Lze otěhotnět mimo plodné dny?

Předpokladem otěhotnění je proběhlá ovulace, během které se uvolní vajíčko z vejcovodu. Jak jsme si již řekli, za plodné dny považujeme celkem pět dní – tři dny před ovulací, den samotné ovulace a den po ní. Mimo tyto dny k oplození vajíčka logicky dojít nemůže. Jak je tedy možné, že některé ženy přísahají, že otěhotněly mimo své plodné dny?

Ženské tělo není stroj. I v případě, že svůj cyklus perfektně znáte a každý měsíc máte ovulaci ve stejný den, není nic neobvyklého, když k ní dojde o pár dní dříve nebo naopak později. A těhotenství je na světě. 

Plodné dny a termín porodu

Schopnost určit své plodné dny se vám bude hodit také ve chvíli, kdy otěhotníte. Jestliže budete přesně vědět, kdy k početí došlo, doktor bude moci určit termín porodu s mnohem vyšší přesností. 

Aplikace na plodné dny 

Své plodné dny nemusíte sledovat pouze s pomocí tužky a papíru. Mějte údaje o svém menstruačním cyklu neustále po ruce díky aplikaci ve svém mobilu. Ke stažení jich najdete celou řadu, z nichž některé jsou dokonce zcela zdarma. Placené aplikace vám pak samozřejmě nabízí více funkcí a vychytávek. Jaké aplikace na sledování plodných dnů můžeme doporučit?

aplikace menstruační cyklus

Zdroj: canva.com

Aplikace, které jsou k dostání pro Android i iOS a jsou zcela zdarma:

 • Flo Period & Ovulation Tracker

 • Clue – Period & Health Tracker

 • My Calendar – Period Tracker

 • Eve

 • Period Tracker Period Calendar

Placené aplikace:

 • MyFLO Period Tracker

 • WomanLog Pro Calendar

 • Period Tracker Deluxe 

 • OvuView – pouze pro Android

Ať už se rozhodnete sledovat své plodné dny jakkoliv, pokud se s partnerem snažíte o miminko, doma by vám neměly chybět ovulační testy. Vždy si tak můžete zkontrolovat, že jsou vaše výpočty správné a zrovna nyní je ten nejvhodnější čas na založení rodiny. 

Ovulační test si můžete pořídit ve formě papírového proužku nebo v digitální podobě (takzvaně midstream). Liší se především způsobem použití. Zatímco proužkový test vkládáte do nádobky s močí, digitální test vložíte přímo do proudu moči. Je tak jen na vás, kterému dáte přednost.

Máte pocit, že se vám s partnerem už zadařilo? Jak poznáte těhotenství i bez pozitivního testu a návštěvy doktora, zjistíte v našem článku, ve kterém jsme popsali první těhotenské příznaky.