Jste těhotná a nemůžete se dočkat dne, kdy své miminko poprvé pochováte v náručí? Termín porodu lze stanovit několika různými způsoby. Tradičně se stanovuje dle prvního dne poslední menstruace, dobře poslouží také ultrazvukové vyšetření a pokud víte, kdy došlo k početí, můžete termín porodu ještě zpřesnit. 

Jen velmi malé procento miminek se narodí ve stanovený termín. Zcela běžné je, že se vám děťátko narodí někdy mezi 38.–42. těhotenským týdnem a stále se jedná o porody v termínu. Orientační výpočet termínu porodu vám ale pomůže naplánovat si nástup na mateřskou dovolenou, nákup výbavičky a přípravu do porodnice. Jak tedy vypočítat termín porodu?

Termín porodu dle menstruace

Nejjednodušším způsobem, jak stanovit termín porodu, je připočítat k prvnímu dni poslední menstruace přesně 280 dní. Problém nastává, pokud váš menstruační cyklus není pravidelný. Přesnější datum narození vašeho miminka pak získáte díky ultrazvukovému vyšetření. 

termín porodu podle menstruace

Termín porodu dle ultrazvuku

K upřesnění termínu porodu slouží ultrazvukové vyšetření, které absolvujete v rámci prvotrimestrálního screeningu mezi 10. a 13. týdnem těhotenství. Ultrazvuk stanovuje takzvaný CRL parametr – změří délku plodu od temena po kostrč, podle čehož se stanoví termín porodu. 

Který termín porodu platí?

Pokud se termín stanovený na základě poslední menstruace a termín stanovený na základě ultrazvuku liší méně než o 7 dní, pak vám doktor do těhotenského průkazu zpravidla napíše termín dle data menstruace. Pokud rozdíl naopak přesáhne 7 dní, přihlédne k termínu zjištěnému pomocí ultrazvuku. 

Termín porodu dle početí

Znáte své plodné dny a víte přesně, kdy došlo k početí? Vycházet můžete i z tohoto data – jednoduše k němu připočtěte 267 dní. Právě takovou dobu totiž normální těhotenství trvá ode dne početí.

Termín porodu podle prvních pohybů

O předpokládaném termínu porodu vám mohou něco málo prozradit také první pohyby miminka. Nadcházející prvorodičky obvykle zaznamenají první pohyby svého miminka ve 20. týdnu těhotenství. Maminky, které už mají nějaký porod za sebou, pak většinou pohyby cítí o dva týdny dříve. Velkou roli hraje také to, kde máte umístěnou placentu – pokud vepředu, pohyby miminka ucítíte o něco později. 

termín porodu podle prvních pohybů miminka

Výpočet termínu porodu po IVF

Otěhotněla jste po absolvovaném umělém oplodnění? Při výpočtu termínu porodu se pro vás nic zásadního nemění. Můžete ho stanovit buď na základě prvního dne poslední menstruace, nebo připočíst 38 týdnu přímo k datu oplodnění. Předpokládaný termín porodu dále upřesní ultrazvukové vyšetření. 

Kalkulačka pro určení termínu porodu

Termín porodu nemusíte počítat složitě z hlavy nebo s kalendářem v ruce. Využijte online kalkulačku pro určení termínu porodu. Některé z nich vám navíc stanoví i aktuální týden těhotenství nebo začátek vašeho nástupu na mateřskou dovolenou.

Stále ale mějte na paměti, že není nic neobvyklého, když miminko přijde na svět o 14 dní dřív nebo naopak později. Neupínejte se proto k jedinému datu a nechte své miminko, aby se samo rozhodlo, kdy se narodí.