Věk, ve kterém si lidé pořizují děti, se neustále zvyšuje. V současnosti se věk českých prvorodiček přehoupl přes třicítku, ačkoliv z lékařského pohledu je nejvhodnější stát se rodičem těsně po dvacítce. Mladým lidem ale v zakládání rodin brání délka studia, nedostatek financí a nevhodné zázemí. Kdy je tedy ten správný čas počít dítě? 

Proč mladí lidé odkládají rodičovství?

Spíše než dětem dávají dnešní dvacátníci přednost vzdělání, cestování a kariéře. Ať už je důvodem to, že chtějí využít všech možností, které jim dnešní svět nabízí, nebo pro své nenarozené dítě chtějí nejprve vytvořit vhodné podmínky, výsledek je stejný. Věk, ve kterém se dnes lidé stávají rodiči, se pohybuje kolem třicítky a stále se zvyšuje. 

kdy je ten nejvyšší čas založit rodinu

Zdroj: canva.com

Antikoncepce – zázrak moderní doby?

Bez vzniku antikoncepce bychom se dnes o vyšším věku prvorodiček nejspíše nebavili. Právě antikoncepční pilulky umožnily ženám svobodně se rozhodnout, kdy se chtějí stát matkami a kolik dětí chtějí vychovávat. Prodlužující se doba, po kterou ženy antikoncepci užívají, s sebou ale nese i svá rizika – některým ženám se po vysazení pilulek nedaří otěhotnět přirozenou cestou a na řadu pak přichází metody umělého oplodnění. 

Kdy je vhodný čas stát se matkou?

Z čistě biologického hlediska je pro ženu nejvhodnější otěhotnět mezi 20.–25. rokem života. Reprodukční systém je v nejlepší formě, u ženy se dosud neprojevují žádné známky chronických nemocí a má dostatek sil i energie na péči o děti. Přesto není jisté, že toto načasování je tím nejlepším pro samotné dítě. Dle vědeckých studií roste s nízkým věkem ženy pravděpodobnost, že dítě bude vyrůstat v neúplné rodině a že matka nedokončí vzdělání, což bude mít negativní dopad nejen na její budoucnost, ale i na budoucnost jejich dětí.

kdy se stát maminkou

Zdroj: canva.com

Sociální faktory

Z tohoto důvodu se stále častěji považuje za vhodné založení rodiny o pár let odložit. Žena tak má dostatek času na dokončení vzdělání, ustálení svých příjmů, vytvoření stabilního zázemí a v neposlední řadě k nalezení toho správného partnera. Věk vhodný k početí prvního dítěte se ale různí – některé studie mluví o 26. roce života, jiné dokonce o 32. roce. Na čem se ale vědci shodují, je hranice 35 let, po níž se výrazně zvyšuje riziko zdravotních komplikací jak u těhotné ženy, tak u narozeného dítěte. 

Po 35. roce přichází rizika

Ženám, které otěhotní po 35. roce života, hrozí vyšší riziko předčasného porodu, častěji se u nich přistupuje k císařskému řezu a častěji se jim rodí děti s nízkou porodní váhou. Těhotné ženy, které překročily tuto pomyslnou věkovou hranici, mají také povinnost chodit na pravidelné kontroly, které mají za cíl odhalit závažnější genetická onemocnění, jako je například Downův syndrom. 

Kdy tedy založit rodinu?

Kdy je tedy ten správný čas počít dítě? Při rozhodování o tom, zda si s partnerem založit rodinu, vezměte v potaz oba výše zmíněné názory. Pokud jste s partnerem po zdravotní stránce v pořádku a zároveň jste společně schopni pro vaše dítě vytvořit vhodné prostředí pro jeho růst a vývoj, možná je právě teď ta ideální doba začít nad těhotenstvím uvažovat. 

kdy se stát maminkou

Zdroj: canva.com

Zjistěte své plodné dny

Otěhotnění vám výrazně ulehčí, budete-li znát své plodné dny – jedná se o zhruba 5 dní v měsíci, během kterých může dojít k početí. Jak vypočítat své plodné dny? Vyzkoušet můžete hned několik metod, které jsme popsali v článku. Kdy je ta nejvhodnější doba pro početí zjistíte také jednoduše pomocí ovulačních testů. Zdroje:

https://academic.oup.com/humrep/article/15/11/2433/635079

https://apps.who.int/iris/bitstream/handle/10665/119069/EMHJ_2001_7_4-5_646_651.pdf

http://citeseerx.ist.psu.edu/viewdoc/download?doi=10.1.1.975.9688&rep=rep1&type=pdf

https://supermamy.maminka.cz/clanek/pro-zeny-super-mamy-materstvi/415155/kdy-je-nejlepsi-cas-mit-dite-o-dost-pozdeji-nez-si-myslite.html