Plánujete miminko a ráda byste co nejdříve zjistila, zda se zadařilo? Nebo se vám zpozdila menstruace a obáváte se, že byste mohla být těhotná? Nejjednodušším způsobem, jak těhotenství potvrdit či vyvrátit, aniž byste musela navštívit svého lékaře, je těhotenský test. Jak vlastně funguje a kdy si udělat těhotenský test, aby byl výsledek stoprocentní?

Kdy si udělat těhotenský test?

Obecně platí, že těhotenský test by měl těhotenství spolehlivě prokázat už 14 dní po oplodnění. Právě proto se doporučuje počkat s testováním na dobu, kdy vám nedorazí očekávaná menstruace. Až tehdy se ve vaší krvi nebo moči vyskytuje dostatečné množství hormonu hCG, které test dokáže odhalit.

kdy si udělat těhotenský test

Zdroj: canva.com

Test před menstruací

Pokud se rozhodnete provést test ještě před termínem očekávané menstruace, měla byste mít na paměti, že hrozí vyšší riziko negativně falešného výsledku. Co to znamená? Test vaše těhotenství nepotvrdí, ačkoliv ve skutečnosti už miminko čekáte. Těhotenské testy s vysokou citlivostí (10 mlU/ml) jsou s určitou pravděpodobností schopné odhalit těhotenství dokonce už 7.den po ovulaci. Jestliže test vyjde negativně, nemusí to znamenat úplný konec vašich nadějí. Možná byla hladina hormonu hCG příliš nízká – test se proto vyplatí zopakovat znovu za několik dní. 

Jak těhotenský test funguje?

Zda jste těhotná, nebo ne, určuje přítomnost těhotenského hormonu hCG (neboli choriogonadotropinu), který se nachází v moči. Jak jeho název napovídá, v těle ženy se začíná tvořit až ve chvíli, kdy dojde k početí, respektive v momentě, kdy se oplodněné vajíčko uhnízdní v děloze. Množství hormonu hCG postupně narůstá – spolehlivě detekovatelný je v období očekávané menstruace, zatímco na samém začátku těhotenství mohou nízké hladiny hormonu ujít pozornosti testu a být příčinou falešně negativního výsledku. 

Jak provést těhotenský test?

Přesné instrukce, kterých je třeba se při provádění testu držet, vždy najdete v příbalovém letáku, který je součástí balení. Navíc se postup vždy liší podle toho, jaký typ testu jste zvolila. U většiny těhotenských testů je ale postup obdobný:

Těhotenský test proužek:

  • test umístěte po úroveň rysky do nádoby s močí

  • po vytažení ho nechte zaschnout

  • během několika minut se objeví výsledek

Těhotenský test midstream:

  • test umístíte přímo do proudu moči

  • po několika minutách se objeví výsledek testu

Na co myslet před provedením testu?

Před použitím uchovávejte těhotenský test v suchu a při pokojové teplotě – vysoká vlhkost či teploty mohou snížit jeho účinnost. Většinu dnešních testů můžete provádět kdykoliv během dne, obecně se ale doporučuje použít první ranní moč, ve které se nachází nejvyšší koncentrace hormonu hCG.

Jak vyhodnotit těhotenský test?

Každý testovací proužek má dvě zóny – jednu kontrolní a druhou testovací. Jak z něj vyčíst, zda jste těhotná?

  • Těhotenský test se vůbec nezbarvil (ani kontrolní čárka)? Test je neplatný, vyzkoušejte jiný.

  • Zbarvila se jenom kontrolní čárka? Pravděpodobně těhotná nejste, zkuste test opakovat za několik dní znovu.

  • Zbarvily se obě čárky? V tom případě je test je pozitivní a vy jste těhotná.

kdy si udělat těhotenský test

Zdroj: canva.com

Falešné výsledky

V některých případech může dojít k tomu, že výsledek testu neodpovídá skutečnosti. Takový výsledek označujeme buď jako falešně negativní, nebo falešně pozitivní. Co se pod tímto označením skrývá?

  • Falešně negativní test – test neprokáže přítomnost těhotenského hormonu, ačkoliv ve skutečnosti jste těhotná. Příčinou je příliš brzké provedení testu, který nebyl schopen detekovat nízké hladiny hormonu hCG. V takovém případě vám nezbyde nic jiného, než test opakovat o pár dní později nebo navštívit lékaře, který provede mnohem citlivější test z krve.

  • Falešně pozitivní test – příčinou bývá nejčastěji potrat nebo zamlklé těhotenství, dále kyretáž nebo také interrupce, po které v těle ještě několik dní přetrvávají zbytky hormonu hCG. Falešně pozitivní výsledek mohou zapříčinit i některá nádorová onemocnění nebo užívání léku obsahujících těhotenský hormon.

Jak vybrat kvalitní těhotenský test?

Těhotenské testy se mezi sebou liší především způsobem použití a citlivostí neboli tím, jak brzy dokážou těhotenství odhalit. Mezi dvě nejpoužívanější varianty patří klasický proužek, který se ponoříte do nádobky s močí, a absorpční tyčinka (midstream), kterou vložíte přímo do proudu moči. 

jak vybrat těhotenský test

Zdroj: canva.com

Zjistěte své těhotenství co nejdříve

Pokud jste nedočkavá a své těhotenství chcete potvrdit co nejdříve, bude vás zajímat především citlivost těhotenského testu. Nejcitlivější testy na trhu vaše těhotenství odhalí už 7.den od předpokládaného početí, tedy ještě před termínem menstruace. I u nich se ale v případě negativního výsledku doporučuje test provést znovu o pár dní později, abyste získala naprostou jistotu. 

Zda se vám s partnerem zadařilo, můžete často poznat i bez pozitivního těhotenského testu. Jednoduše stačí pozorovat své tělo a vnímat rané příznaky těhotenství.