Čekáte miminko, ale radost z těhotenství vám kazí obavy z koronaviru? Opatrnost je jistě na místě, přílišnému stresu se ale snažte vyvarovat. Jak se ukázalo, těhotné ženy nejsou náchylnější k nákaze novým typem koronaviru a riziko, že nakazí své nenarozené dítě, je minimální.
Přílišné obavy nejsou na místě
Už více než půl roku nás média zásobují zprávami o novém typu koronaviru. Je proto naprosto pochopitelné, pokud během svého těhotenství pociťujete obavy nejen o své zdraví, ale také zdraví svého děťátka. Ačkoliv onemocnění není radno podceňovat, snažte se nepropadat panice, zachovejte chladnou hlavu a dodržujte
Zdroj: canva.com
Koronavirus a těhotné ženy: Mírný průběh bez komplikací
Tak jako u většiny populace, i u těhotných žen mívá onemocnění pouze mírný průběh nebo je dokonce zcela bezpříznakové. Vážnější komplikace se vyskytují výjimečně, a to převážně u žen s rizikovým těhotenstvím. Pokud je vaše těhotenství bezproblémové, s největší pravděpodobností takové bude až do konce, a to i v případě nákazy. Totéž platí i v tehdy, pokud během rizikového těhotenství dodržujete všechna doporučení lékaře, co nejvíce odpočíváte a zdržujete se doma.
Koronavirus: Jak ovlivňuje plod a novorozence?
Ani v případě, že jste těhotná a nákaza Covid-19 se u vás potvrdila, nemusíte propadat panice. Ačkoliv k přenosu viru z krve matky skrze placentu může v ojedinělých případech dojít, dosud bylo popsáno minimum takových případů. Podle slov lékařů se ale miminka z onemocnění vyléčí rychle a bez komplikací. To samé platí i v případě, že se miminko nakazí až po narození. Onemocnění mívá u novorozenců mírný nebo zcela bezpříznakový průběh a po 1–2 týdnech zcela odezní.
Zdroj: canva.com
Jaký vliv má onemocnění Covid-19 na porod?
Jestliže ke konci těhotenství nemáte žádné zdravotní komplikace, nic nebrání tomu, aby váš porod proběhl přirozenou cestou a ve stanoveném termínu. Komplikace mohou nastat v případě, že těhotnou ženu trápí dlouhotrvající horečky. V takové situaci se přistupuje k vyvolání porodu, který se zpravidla provádí císařským řezem.
Jak se nákaze vyvarovat?
Jestliže jste těhotná a chcete se vyhnout nákaze Covid-19, platí pro vás stejná pravidla jako pro všechny ostatní. Omezte styk s lidmi, kteří mohou být nakažení, noste roušku, dbejte na zvýšenou hygienu rukou a dodržujte bezpečný odstup. Pokud je to možné, vyhýbejte se hromadné dopravě a své pochůzky do města omezte na nutné minimum.
Rady a tipy na závěr
Co dělat, pokud máte příznaky onemocnění Covid-19?
-
Zůstaňte doma a zavolejte svému praktickému lékaři
-
Popište mu své příznaky a uveďte také, že jste těhotná
Co dělat, pokud se u vás onemocnění Covid-19 potvrdí?
-
Zavolejte své porodní asistentce nebo poskytovateli předporodní péče a upozorněte je, že jste nemocná.
-
Požádejte zdravotníky o radu, jak v průběhu onemocnění postupovat dál, pokud jde o domluvené návštěvy předporodní péče a plánování porodu.
Jestliže jste v očekávání a zprávy z médií ve vás vyvolávají obavy, svěřte se s nimi někomu blízkému – partnerovi, rodičům nebo přítelkyni. Snažte se nepropadat nejistotě a negativním myšlenkám. Najděte si čas sama na sebe, udělejte si radost dobrým jídlem a soustřeďte se na to, na čem nyní skutečně záleží. Pro to, abyste vy a vaše děťátko byli zdraví, zcela postačí, pokud se budete řídit základními doporučeními a nebudete se vystavovat zbytečným rizikům.
Zdroje:
https://www.fnol.cz/aktuality/informace-o-covid-19-pro-tehotne-zeny-a-maminky
https://koronavirus.mzcr.cz/informace-pro-tehotne-zeny-v-ere-covid-19/
https://obgyn.onlinelibrary.wiley.com/doi/pdf/10.1111/aogs.13867
https://covid-19.conacyt.mx/jspui/bitstream/1000/5575/1/1109404.pdf