V rukou držíte pozitivní těhotenský test a hlavou vám víří nespočet otázek. Nejedná se o falešně pozitivní výsledek? V kolikátém týdnu těhotenství jsem? Kdy gynekolog pozná, že jsem těhotná? A jak probíhá první kontrola v těhotenství?

Jak funguje těhotenský test

Těhotenský test vám ukáže pozitivní výsledek v případě, že se ve vašem těle nachází dostatečné množství takzvaného těhotenského hormonu hCG. Ačkoliv některé testy dokážou těhotenství odhalit už týden po početí, vždy se doporučuje počkat až do vynechání menstruace, kdy je výsledek testu průkaznější.

těhotenský test proužek 10 ks sada těhotenských a ovulačních testů těhotenský test midstream 10 kusů

Jak vypadá pozitivní těhotenský test

Pozitivní těhotenský test zpravidla poznáte podle dvou čárek, z nichž jedna je takzvaná kontrolní (ta se musí objevit vždy, v opačném případě je test neplatný) a druhá testovací. I slabá čárka na těhotenském testu, které se někdy říká duch, je poslem dobrých zpráv a vy jste s největší pravděpodobností těhotná. 

Bledá, málo výrazná čárka znamená, že hladina hCG je nízká – například proto, že testujete ve velmi rané fázi těhotenství. S postupujícím těhotenstvím budou hladiny hCG stoupat, takže když se rozhodnete provést test znovu, pravděpodobně uvidíte mnohem sytější pozitivní čárku.

Podívejte se sama, jak vypadá duch na těhotenském testu: 

duch na těhotenském testu

Zdroj: canva.com

Setkat se můžete i s testy, které vám těhotenství oznámí znaménkem “+” nebo dokonce nápisem “Jste těhotná”. 

pozitivní těhotenský test

Pozor na falešně pozitivní těhotenský test

Test vám ukázal vytoužené dvě čárky a vy přesto pochybujete o tom, zda jste těhotná? Raději test proveďte další den znovu. Můžete totiž zjistit, že v prvním případě se jednalo o takzvaný falešně pozitivní těhotenský test a miminko ve skutečnosti nečekáte.

Co bývá příčinou falešně pozitivního výsledku?

  • nedávné těhotenství (např. po samovolném potratu, nedávném porodu nebo interrupci)
  • některé vzácné vaječníkové cysty
  • některé léky obsahující hormon hCG (například léky na neplodnost)

Negativní pozitivní test – přesto těhotná?

Těhotenský test vám na poprvé vyšel negativně? Než ztratíte veškerou naději, proveďte test znovu, nejlépe o pár dní později. Jestliže samou nedočkavostí testujete příliš brzy, nachází se ve vašem těle nízká hladina hormonu hCG, kterou test nedokáže detekovat. S testováním proto raději počkejte až do vynechání menstruace.

TIP: Přečtěte si, kdy si udělat těhotenský test.

pozitivní těhotenský test

Zdroj: canva.com

Kdy jít k lékaři po zjištění těhotenství 

Jakmile si budete jistá, že vám těhotenský test vyšel pozitivně, zavolejte svému gynekologovi. Nebuďte překvapená, že si na první návštěvu chvíli počkáte – s největší pravděpodobností vám lékař první prohlídku naplánuje na období 6.–7. týdne těhotenství od prvního dne poslední menstruace. Na ultrazvuku se totiž těhotenství prokáže nejdříve v 5. týdnu těhotenství, dřívější prohlídka by tedy nedávala smysl. 

Výjimka nastává v případě, že od začátku těhotenství špiníte nebo vás pobolívá podbřišek. Tehdy by vás sestřička měla objednat na co nejbližší termín, aby vás lékař prohlédl, zhodnotil váš stav a případně těhotenství potvrdil či vyvrátil pomocí krevního těhotenského testu. 

Jak probíhá první kontrola v těhotenství?

Gynekolog se vás nejprve zeptá, kdy jste měla poslední menstruaci, a na základě toho určí přibližné stáří plodu. Následně vás podrobí ultrazvukovému vyšetření vaginální sondou, zkontroluje, jak vaše těhotenství postupuje, zpřesní stáří plodu a určí předpokládaný termín porodu.

Jestliže gynekolog shledá, že jste v pořádku, odcházíte z ordinace s doporučením k užívání kyseliny listové, která snižuje riziko rozštěpových vad u plodu. Další kontrola vás čeká v 9.–10. týdnu těhotenství – lékař zkontroluje vývoj plodu a předá vám těhotenský průkaz. 

prohlídka v těhotenství

Zdroj: canva.com

Shrnutí

Vynechala vám menstruace nebo na sobě pozorujte rané těhotenské příznaky? Vyzkoušejte domácí těhotenský test a zjistěte, zda se skutečně jedná o těhotenství.

Pokud na vás na těhotenském testu vykouknou dvě čárky, vyčkejte ještě do druhého dne a test pro jistotu zopakujte. Teprve ve chvíli, kdy budete mít pozitivní výsledek potvrzený, zavolejte svému gynekologovi a objednejte se na první těhotenskou prohlídku. 

Mohlo by vás také zajímat: