Ne nadarmo se říká, že těhotenství je “jiný stav”. Pokud budete ke svému tělu vnímavá, rané příznaky těhotenství můžete zachytíte dříve, než vám je potvrdí těhotenský test nebo gynekolog. Jaké příznaky jsou pro začátek těhotenství typické?
Kdy se objeví první příznaky těhotenství?
První příznaky těhotenství se většinou objevují 10.–14.den po početí, to znamená jen několik málo dní před termínem očekávané menstruace. V první chvíli si je ale lehce spletete s premenstruačním syndromem a na to, že se děje něco nevídaného, vás tak upozorní až vynechaná menstruace.
Nejčastější rané příznaky těhotenství
Jaké příznaky vás mohou upozornit, že jste v “jiném stavu”, a to poměrně brzy po početí?
Zvýšená bazální teplota
Pokud svůj měsíční cyklus dlouhodobě sledujete a poctivě si každé ráno měříte tělesnou teplotu, víte, jak se v průběhu cyklu mění vaše bazální teplota. Jestliže jste si po proběhlé ovulaci naměřila více než 18 dní za sebou vyšší teploty, máte téměř stoprocentní jistotu, že jste v očekávání.
Ranní nevolnosti
Ranní nevolnosti si s těhotenstvím spojuje většina z nás, ve skutečnosti ale postihují zhruba dvě třetiny těhotných žen. Často je doprovází celkové nechutenství a navzdory svému označení vás mohou přepadnout kdykoliv během dne.
Zvětšená a citlivá prsa
Již pár dní po oplodnění můžete pociťovat nepříjemné pnutí, brnění a zvýšenou citlivost prsou, která mohou být na dotek mírně bolestivá. Důvodem je přítomnost těhotenských hormonů, které podporují zvětšování mléčných žláz.
Únava
Jedním z prvních příznaků vašeho těhotenství může být neobvyklá únava, jejíž příčinou je zvýšená tvorba hormonu progesteronu. Ten má mimo jiné za úkol podpořit tvorbu mléčných žláz nebo tlumit kontrakce a napomáhat tak udržení těhotenství.
Změny nálad
Začátek těhotenství je pro ženu náročný především po hormonální stránce. V jednu chvíli zaplaví její tělo obrovské množství hormonů, které jsou příčinou prudkých změn nálad a přecitlivělosti. Pokud sama sebe zničehonic nepoznáváte, možná je načase udělat si těhotenský test.
Nafouklé břicho a nadýmání
Vlivem těhotenského hormonu progesteronu dochází ke zpomalení trávení. Obvyklým projevem je nafouklé břicho a nadýmání, což může vyústit až v zácpu. Podobné pocity vás mohou trápit i během menstruace, kdy je ale pro změnu doprovází průjem.
Zdroj: canva.com
Změny chutí
To, co vám dříve chutnalo, nemůžete ani cítit, zatímco na dříve nenáviděné potraviny se vám najednou sbíhají sliny? I to bývá průvodním jevem těhotenství.
Vynechání menstruace
Jeden z nejtypičtějších příznaků těhotenství, po němž vám s největší jistotou těhotenský test ukáže dvě čárky. Pokud by se tak nestalo, je potřeba začít hledat příčinu jindy – vynechání menstruace může být důsledkem dlouhodobého stresu, špatné životosprávy nebo nadměrné fyzické zátěže.
![]() |
![]() |
![]() |
Méně časté příznaky těhotenství
Některé projevy těhotenství vás možná překvapí. Patří k nim například citlivější čich, křeče v podbřišku nebo příliš živé sny a noční buzení.
Citlivější čich
Partnerův parfém poznáte i z vedlejší místnosti a pachy, které jste ještě před nedávnem nemohla vystát, vám najednou voní? Za citlivějším čichem, který může doprovázet těhotenství, je s největší pravděpodobností zodpovědná zvýšená krvetvorba.
Křeče v podbřišku
Těhotenství se může ohlašovat také křečemi v podbřišku, které typicky doprovázejí menstruační bolesti. Důvodem je uhnizďování oplozeného vajíčka v děloze, která se připravuje na mnohonásobné zvětšení v následujících 9 měsících.
Živé sny
Zdají se vám až nepříjemně živé sny? I to může být známkou těhotenství. Příčinou je zvýšená hladina progesteronu a časté buzení během spaní. Těhotné ženy tak velice lehce upadají do REM fáze spánku, ve které se lidem zdají sny. Díky častému buzení si také více snů zapamatují.
Zdroj: canva.com
Těhotenství bez příznaků
V rukou držíte pozitivní těhotenský test a potvrzení od vašeho gynekologa, přesto ale nedokážete uvěřit tomu, že jste v očekávání? Nebojte, nejste sama – těhotenství bez příznaků zažívá mnoho žen. Ve skutečnosti se s vaším tělem odehrává celá řada změn, které se nakonec projeví, často stačí chvíli vyčkat.
Mimoto řadě změn možná pouze nevěnujete dostatečnou pozornost. Kromě výše uvedených příznaků můžete pociťovat například bolest zad nebo kyčlí, občas je průvodním jevem těhotenství ucpaný nos a rýma nebo dokonce kovová pachuť v ústech.
Jak poznat mimoděložní těhotenství?
K mimoděložnímu těhotenství dochází tehdy, když se oplozené vajíčko uhnízdí mimo dělohu, nejčastěji v jednom z vejcovodů. Příčinou jsou například vrozené anomálie vejcovodů nebo endometrióza.
Jaké jsou příznaky mimoděložního těhotenství?
Mimoděložní těhotenství se zpočátku projevuje stejně jako těhotenství běžné. Díky přítomnosti těhotenského hormonu hCG ho také brzy po oplození prokážete pomocí těhotenského testu. Jelikož se ale nejedná o těhotenství v pravém slova smyslu, doprovází ho i řada nepříjemných příznaků, jako je například nepravidelné krvácení nebo bolest břicha, která může vést až ke ztrátě vědomí.
Jak poznat zamlklé těhotenství?
Setkat se můžete také s termínem zamlklý potrat. Většinou k němu dochází v prvním trimestru, žena se o něm ale často dozví až na rutinní lékařské prohlídce. To, že ztratila děťátko, totiž leckdy sama nepozná. V těle navíc stále zůstává placenta, která dál vylučuje těhotenské hormony.
Jaké jsou příznaky zamlklého těhotenství?
Narozdíl od klasického potratu jsou příznaky zamlklého těhotenství velice nenápadné. Nedoprovází ho žádné křeče ani masivní krvácení. Upozornit vás může lehčí nahnědlé špinění a také vymizení některých typických příznaků těhotenství, jako je například bolest prsou nebo ranní nevolnost.
Za jak dlouho test pozná těhotenství?
Pokud jste na sobě zpozorovala některých z těhotenských příznaků, své podezření nejjednodušeji potvrdíte pomocí těhotenského testu. Ty nejcitlivější testy na trhu dokáží váš stav vyhodnotit už 7.den po předpokládaném početí.
Přečtěte si, kdy je ten nejlepší čas udělat si těhotenský test.
Zdroj: canva.com
Jak a kdy pozná gynekolog těhotenství?
Jestliže v rukou držíte pozitivní těhotenský test, jistě byste nejraději běžela ke svému gynekologovi, aby vám radostnou zprávu potvrdil. V tom případě vás musíme zklamat – gynekolog je schopen těhotenství potvrdit až 2. nebo 3. týden od vynechané menstruace.
Výjimka nastává v případě, že například vykonáváte fyzicky namáhavou práci, která by vaše těhotenství mohla ohrozit. V takové situaci má smysl navštívit doktora co nejdříve. To samé platí také v případě, že vás přepadnou velké bolesti břicha nebo silné krvácení, které může značit mimoděložní těhotenství.
Zdroj: canva.com
Snažíte se s partnerem o miminko a zatím marně vyhlížíte rané těhotenské příznaky? Vezměte si na pomoc ovulační testy, se kterými snáze určíte své plodné dny, během nichž máte nejvyšší šanci otěhotnět.