Devět měsíců do doby, než si poprvé pochováte své miminko, uteče jako voda. Každý měsíc vás totiž čeká hned několik těhotenských prohlídek, na kterých se mimo jiné dozvíte, zda čekáte holčičku, nebo chlapečka. Jaká konkrétní vyšetření vás v těhotenství čekají a jsou vůbec povinná? 

Existují povinná vyšetření v těhotenství?

Všechna vyšetření v těhotenství, na které vás lékař pozve, vychází z postupů vydaných Českou gynekologicko-porodnickou společností. Žádná z nich ale nejsou povinná, takže je můžete odmítnout. Vyšetření ale bedlivě sledují zdravotní stav vás i vašeho miminka, mohou včas odhalit zdravotní komplikace a navíc si z nich odnesete památku v podobě prvního ultrazvukového snímku svého děťátka. 

vyšetření v první trimestru těhotenství

1.trimestr

První trimestr začíná oplozením a končí 13. týdnem těhotenství (13. tt). Jedná se o nejrizikovější období, jelikož plod je stále velmi citlivý a zranitelný. V následujících týdnech se mu pomalu vyvíjí všechny důležité orgány, tvoří se obličej, mozek a končetiny a uzavírá se nervová trubice. Zatímco na samém začátku těhotenství měří vaše děťátko pouze 0,1 cm, do konce prvního trimestru povyroste až na 7,5 cm.

Pro vás, jakožto nastávající maminku, budou první týdny těhotenství obdobím velkých změn. Až u poloviny těhotných žen se dostaví takzvané ranní nevolnosti, které vás ale mohou potrápit kdykoliv během dne. Rozbouřené hormony nejspíš také způsobí, že bude více emotivní a náladová – připravte na to raději svého partnera! 

TIP: Přečtěte si, jaké jsou časté i méně časté těhotenské příznaky.

6.TT – Potvrzení otěhotnění a první vyšetření v těhotenství 

Držíte v rukou již několikátý pozitivní těhotenský test a nejraději byste hned zamířila ke svému gynekologovi? Musíme vás zklamat – na první vyšetření si počkáte až do 6. týdne, dříve lékař těhotenství potvrdit nedokáže. V ordinaci vás následně podrobí ultrazvukovému vyšetření a zjistí, zda jste skutečně těhotná, děťátku bije srdce a nejedná se o mimoděložní těhotenství. 

Jestliže se vaše těhotenství potvrdí, v následujících zhruba 30 týdnech vás čeká celá řada kontrol a vyšetření v poradně pro těhotné (zpravidla u vašeho gynekologa). V případě normálního průběhu těhotenství budete poradnu navštěvovat:

 • do 36. týdne těhotenství každé 4–6 týdnů,
 • od 37. týdne těhotenství do porodu cca každý týden (podle vašeho stavu a doporučení lékaře).

Při každé prohlídce vám bude lékař kontrolovat:

 • přírůstek hmotnosti,
 • otoky končetin a křečové žíly na nohách,
 • krevní tlak,
 • moč na přítomnost cukru a bílkovin,
 • vitalitu plodu pomocí ultrazvuku,
 • celkový stav včetně vaginálního vyšetření.

8.–10. TT – Vstupní těhotenská prohlídka

Na vstupním vyšetření obdržíte těhotenskou průkazku, kam bude lékař zaznamenávat průběh těhotenství. Co konkrétně zahrnuje vstupní prohlídka?

 • Celková anamnéza – lékař se bude zajímat o váš celkový zdravotní stav. Ptát se vás bude mimo jiné na prodělané operace a úrazy, zda máte alergie, jaké léky užíváte a kdy u vás proběhla poslední menstruace. Padnou i dotazy na zdravotní stav ve vaší i partnerově rodině kvůli možným dědičným onemocněním. 
 • Gynekologické a ultrazvukové vyšetření – odhalí, zda je u plodu přítomna srdeční akce, a lékař na základě něj stanoví možné datum porodu.
 • Vyšetření prsů
 • Odběr moči a krve – laboratorní krevní test určí krevní skupinu a Rh faktor, poskytne krevní obraz a hodnotu cukru v krvi nalačno. Laboratoř dále prověří případné onemocnění HIV, hepatitidou typu B a syfilidou. 
 • Měření krevního tlaku – pravidelná kontrola rizikové preeklampsie (onemocnění projevující se výhradně v těhotenství a způsobující nedostatečné prokrvení a okysličení plodu).
 • Zevní měření pánevních rozměrů

12.–13.TT – Pravidelná kontrola a genetické testy

Vyšetření ve 12.–13. týdnu těhotenství zahrnuje mimo jiné pravidelnou kontrolu vaší hmotností, krevního tlaku a ultrazvukovou kontrolu vitality plodu. Navíc vám lékař doporučí podstoupit genetické vyšetření neboli screening, který odhalí případné vývojové vady a dědičná onemocnění. 

Prvotrimestriální (kombinovaný nebo NT) screening nehradí zdravotní pojišťovna, přesto se vyplatí do něj investovat (jedná se o částku 600–1 500 Kč). Na rozdíl od neplaceného vyšetření v 16. týdnu (takzvaný triple test) totiž dokáže případná genetická onemocnění, jako je například Downův syndrom, odhalit s 80–90 % přesností. 

Jak prvotrimestrální screeningové vyšetření v těhotenství probíhá? Nemusíte se bát, nejde o nic bolestivého. Lékař vám pouze odebere krev a provede ultrazvukové vyšetření se zaměřením na projasnění v oblasti šíje u plodu.

Další postup závisí na výsledku prvotrimestrálního screeningu. 

 • Pokud je screening negativní, poraďte se s lékařem, zda je nutné podstoupit tzv. Triple test v 16. týdnu těhotenství.
 • Pokud je screening pozitivní, doporučí lékař odběr choriových klků plodu. Z genetického vyšetření chromozómů je pak možné určit s 99,5% pravděpodobností genetickou vadu plodu. Tato vyšetření se provádí v době, kdy je ještě možné provést případné přerušení těhotenství, tj. do 24. týdne těhotenství.

vyšetření v druhém trimestru těhotenství


2. trimestr

Druhý trimestr začíná 13. a končí 26. týdnem těhotenství, během kterých vaše miminko projde celou řadou změn, vyroste z přibližně 8 cm na cca 37 cm a bude vážit bezmála 1 kilogram. Pokračuje vývoj všech důležitých orgánů, jako jsou plíce, játra, ledviny nebo pohlavní orgány. Dochází také k vývoji očí, uší, nosu a rtů. Kolem 20. týdne těhotenství se můžete těšit na první pohyby, kterými vás miminko počastuje. 

Většina budoucích maminek si své těhotenství začíná teprve nyní konečně užívat. Nejrizikovější období těhotenství je úspěšně za vámi, případné nevolnosti a únava poleví, bříško se vám konečně začíná klenout a nijak vás neomezuje v běžném životě. A na jaká vyšetření se v těchto týdnech vydáte?

16.TT – Triple test (genetické vyšetření v těhotenství)

Jak jsme již zmínili, zda triple test podstoupíte, či nikoliv, záleží na výsledku screeningu a na doporučení vašeho lékaři. Pokud se pro triple test rozhodnete, čeká vás odběr krve, která se v laboratoři podrobí biochemickému screeningu neboli genetickému krevnímu testu. Sledují se přitom 4 specifické látky:

 • AFP – hladina alfafetoproteinu, který tvoří vyvíjející plod,
 • hCG – hladina těhotenského hormony, humánní choriogonadotropin,
 • Estriol – hladina estrogenu, který je důležitý pro správný průběh těhotenství,
 • SP1 – hladina specifického těhotenského proteinu.

Triple test následně určí riziko vzniku vrozených vývojových vad (například Downova syndromu). V případě pozitivního výsledku vám lékař doporučí podstoupit amniocentézu (odběr plodové vody), která výsledek ověří. Pokud je vám nad 35 let, amniocentéza je vám doporučena bez ohledu na výsledek triple testu – s vyšším věkem matky totiž roste riziko dědičných onemocnění. 

Jak amniocentéza probíhá? Nemusíte se bát – odběr plodové vody není bolestivý a provádí se ambulantně pod ultrazvukovou kontrolou.

 • Tenkou jehlou se přes břišní stěnu odebere asi 20 ml plodové vody.
 • Po odběru zůstanete ještě cca 2 hodiny pod dohledem lékaře.
 • Po příjezdu domů se doporučuje klidový režim asi 2 týdny.
 • Na výsledky amniocentézy se čeká zhruba 2–3 týdny.

Odběr plodové vody s sebou nese minimální rizika, pokud se řídíte radami a doporučeními gynekologa. 

20.TT – Velký ultrazvuk

Ve 20. týdnu si vás lékař pozve na druhý, tzv. velký genetický ultrazvuk, který slouží k odhalení vývojových vad miminka. Zároveň se při něm můžete dozvědět, zda čekat holčičku, nebo chlapečka. To však záleží především na tom, zda se vám děťátka bude chtít ukázat. 

Jak probíhá ultrazvukové vyšetření ve 20. týdnu těhotenství:

 • Zjišťuje se aktivita srdce a vývoj vnitřních orgánů.
 • Kontroluje se množství plodové vody a uložení placenty.
 • Dá se určit pohlaví miminka (pokud se miminko příliš nestydí a ukáže se v celé své kráse) a přesnější termín porodu.

Na vyšetření se můžete dostavit i se svým partnerem a společně si domů odnést první fotku miminka. 

24.–28.TT – Test na těhotenskou cukrovku

V těhotenství se vyskytují dva typy cukrovky:

 • Cukrovka před otěhotněním – jestliže jste trpěla cukrovkou už před otěhotněním, je důležité sledovat průběh těhotenství. Během něj se totiž mění nároky organismu na dávky inzulinu a v důsledku toho se může zvyšovat krevní tlak. 
 • Těhotenská cukrovka – setkat se můžete také s názvem gestační diabetes. Jedná se o cukrovku, která vznikla až během těhotenství, jelikož tělo ztratilo schopnost vstřebávat glukózu v krvi, a po porodu zase zmizí.

Vyšetření těhotenské cukrovky preventivně podstoupíte zhruba ve 24.–28. týdnu těhotenství. Odhalí ji vyšetření krve, moči a tzv. test oGTT (orální glukózový toleranční test). 

Jak se provádí test na těhotenskou cukrovku?

 • Ráno vám nalačno v ambulanci odeberou krev.
 • Poté vypijete třetinku přeslazené vody.
 • Hodinu až dvě po vypití sladkého roztoku vám opět odeberou vzorek krve.
 • Výsledek ukáže, jak rychle se vstřebává cukr ve vašem těle.

Pokud se ukáže, že trpíte těhotenskou cukrovkou, lékař vám nařídí dietu. Z jídelníčku bude potřeba vypustit sladké, jíst pravidelně a hlídat množství sacharidů v jídle. Většinou stačí upravit jídelníček, aplikace inzulinu zpravidla není nutná.

vyšetření ve třetím trimestru těhotenství

3.trimestr

Třetí trimestr trvá od 27. týdne až do porodu, což bývá kolem 40. týdne. Během tohoto období vyroste vyvíjející se dítě z přibližně 37 cm až na 52 cm. Většina orgánů a tělních systémů už je v této chvíli vytvořena, dále se ale vyvíjí a roste. Miminko je také v posledních týdnech před narozením mnohem akčnější, kopy a otáčení jsou silnější a dochází k nim pravidelně. 

V posledním trimestru se vaše bříško dále zvětšuje, těžkne a tvrdne, což může být nepohodlné a může vás to omezovat v běžných aktivitách. Nošení těžkého bříška navíc zapříčiňuje bolesti zad. S blížícím se porodem se také zvyšuje četnost těhotenských vyšetření. Co vás u lékaře čeká?

30.–32. TT – Ultrazvukový screening

Během třetího a finálního ultrazvukového vyšetření lékař zkontroluje polohu miminka a vyšetří děložní hrdlo. Kromě klasického vyšetření moči, změření krevního tlaku a dalších běžných úkonů vás čeká odběr krve a kontrola krevního obrazu.

35.–38. TT – Stěr z pochvy

Před porodem je třeba provést stěr z pochvy, který odhalí případnou nákazu streptokokem skupiny B (GBS). Předchází se tak případným komplikacím při klasickém vaginálním porodu, kdy by mohlo dojít k nákaze miminka. Pokud by u vás byl objeven GBS, při porodu vám lékař preventivně podá antibiotika.  

Od 37. TT každý týden – Pravidelná kontrola

Těsně před termínem porodu si vás lékař bude zvát každý týden na rutinní kontrolu, na kterou jste již zvyklá. Nemusíte se proto nijak stresovat a obávat. Právě nyní je ten pravý čas na fyzickou i psychickou přípravu na blížící se porod. 

Od 37. TT – Kardiotokografie

Pár týdnů před porodem také poprvé uslyšíte srdíčko svého miminka, a to při kardiotokografickém vyšetření. Jeho úkolem je zjistit srdeční frekvenci miminka a napětí děložní stěny. Lékař je na základě toho schopen odhalit ohrožení miminka nedostatkem kyslíku nebo přítomnost děložních kontrakcí. 

Kardiotokografie se provádí od 37. týdne těhotenství jednou týdně a od 40. TT častěji, zpravidla každé tři dny. Vyšetření probíhá v leže nebo v sedě a trvá pouhých 30 minut. Lékař vám při něm na bříško přiloží dvě sondy, které zachycují srdeční akci děťátka. 

Ultrazvuková vyšetření v těhotenství

Během těhotenství vás čekají hned tři ultrazvuková vyšetření, a to:

 • v 11. až 14. týdnu těhotenství,
 • v 18. až 23. týdnu těhotenství,
 • v 30. až 32. týdnu těhotenství.

Z každého ultrazvukového vyšetření si zpravidla odnesete 2D fotografii svého děťátka. Některé poradny pro těhotné či gynekologové vám fotky pořídí zcela zdarma, jinde za ní zaplatíte částku kolem 50–150 Kč. 

Zjistěte si také, zda je možné podstoupit 3D či 4D ultrazvuk, ze které je možné pořídit 3D fotografii. Jak vyšetření, tak pořízení fotografie si ale musíte zaplatit ze svého. U 3D fotografie se cena pohybuje kolem 150–700 Kč, za 3D video si gynekolog může naúčtovat až 2 000 Kč. 

Nebuďte zklamaná, pokud se ultrazvuk nepovede natočit podle vašich představ. Záleží totiž především na miminku, zda se vám bude chtít ukázat. Platí se, že pokud se před ultrazvukovým vyšetřením hodně napijete, plný močový měchýř zlepší kvalitu výsledného obrazu.